простатит

Простатит (Prostatitis) - це запалення передміхурової залози (органу статевої і репродуктивної системи чоловіка) і зміна в результаті цього процесу її фізіологічних функцій.

симптоми-простатиту-у-чоловіки

поширення

За різними даними простатит зустрічається у 35-40%, а за деякими авторам у 70% чоловіків у віці від 18 до 50 лет. Предстательная заліза за поширеністю захворювання і комплексу проблем, що виникають при цьому, займає провідне місце серед урологічної патології.

Класифікація

Існує безліч класифікацій простатиту, звідси вельми своєрідна термінологія. Найбільш поширеною є класифікація простатиту, запропонована Національним інститутом здоров'я США (NIH) в 1995р:

Категорія опис
Категорія I Гострий бактеріальний простатит
Категорія II Хронічний бактеріальний простатит
Категорія III Хронічний простатит абактеріальний
Категорія IIIA Синдром запального хронічного тазового болю
Категорія IIIB Синдром незапального хронічного тазового болю (простатодінія)
Категорія IV Безсимптомний запальний простатит

Дана класифікація простатиту ґрунтується на клінічних ознаках, наявності або відсутності лейкоцитів і мікроорганізмів в секреті простати, еякуляті і сечі.

Категорія I

Гострий бактеріальний простатитвиражається гострим інфекційним запаленням передміхурової залози з усіма супутніми ознаками:

 • підвищену кількість лейкоцитів в сечі;
 • наявність бактерій в сечі;
 • загальними ознаками інфекції (підвищення температури тіла, симптоми інтоксикації).

Категорія II

Хронічний бактеріальний простатит- супроводжується відповідними симптомами і підвищенням кількості лейкоцитів і бактерій в секреті простати, еякуляті і сечі, отриманої після масажу простати.

Категорія III

Синдром хронічної тазової болі (СХТБ)- провідним клінічним симптомом є больовий синдром протягом більше 3 місяців при відсутності патогенних мікроорганізмів в секреті простати, еякуляті і сечі, отриманої після масажу простати. Крітеріем поділу на III A і III B є наявність підвищеної кількості лейкоцитів.

Категорія III A

Запальний синдром хронічної тазової болі- характеризується наявністю больового синдрому і симптомів простатиту, при цьому відзначається підвищена кількість лейкоцитів в секреті передміхурової залози, еякуляті і порції сечі, після масажу простати, патогенні мікроорганізми стандартними методами не виявляються в зазначених зразках.

Категорія III B

Незапальний синдром хронічного тазового болю- характеризується наявністю больового синдрому і симптомами простатиту, при цьому відсутня підвищення кількості лейкоцитів і не виявляються стандартними методами патогенні мікроорганізми в секреті простати, еякуляті і сечі, отриманої після масажу простати.

Категорія IV

Безсимптомний запальний простатит- відсутність характерних для простатиту симптомів, захворювання виявляється випадково при гістологічному дослідженні зразків тканини простати, отриманої в зв'язку з діагностикою з інших причин (наприклад проведення біопсії простати в зв'язку з підвищенням рівня ПСА - ПСА).

діагностика простатиту

Симптоми простатиту надзвичайно різноманітні, але їх можна об'єднати в кілька груп.

Больовий синдром

В результаті недостатнього постачання кров'ю, що викликає запалення або спазмом судин, що живлять простату - наголошується кисневе голодування тканин залози, в результаті чого утворюються побічні продукти патологічного окислення, впливають на нервові закінчення простати. Так як іннервація простати пов'язана з іннервацією тазового дна, статевого члена, мошонки, яєчок, прямої кишки - локалізація больових відчуттів вариабельна. Найбільш часто зустрічаються такі больові симптоми:

 • Дискомфорт або біль в промежині - в основному з'являється після фізичного навантаження, статевого акту, прийняття алкоголю у вигляді проходять нападів;
 • Відчуття гарячої картоплини в прямій кишці;
 • Болі (дискомфорт) в яєчках - хворі описують як «ломоту», «скручування», також пов'язані з різними провокуючими факторами;
 • Дискомфорт, різі та болю в уретрі - в основному пов'язані із зсувом рН секрету простати в кислу сторону. Кислий секрет простати дратівливо діє на слизову уретру, тому больові відчуття, частіше у вигляді «печіння» виникають після акту сечовипускання або статевого акту, коли частина секрету при скороченні м'язів залози і таза видавлюється в просвіт сечовипускального каналу.

Синдром порушення сечовипускання

Пов'язаний з тісною іннервацією простати і сечового міхура, а також участю м'язів простати в акті сечовипускання. Дизурия може супроводжуватися наступними проявами:

 • Прискорене сечовипускання - часте сечовипускання (буває до 3 разів на годину) з різким і раптовим позивами (неможливо терпіти) і досить невеликими порціями;
 • Відчуття неповного випорожнення сечового міхура - після акту сечовипускання відчувається почуття, що в сечовому міхурі залишилася сеча;
 • Слабка або переривчастий струмінь сечі - сюди також можна віднести і симптом «останньої краплі» - незважаючи на всі зусилля хворого після акту сечовипускання з каналу все одно виділяється крапля сечі.

Порушення еякуляції і оргазму

Пов'язано з ураженням при простататіте насіннєвого горбка (коллікуліт) на поверхні якого знаходяться нервові рецептори, що посилають сигнал в структури головного мозку, де формується почуття оргазму. Простатит безпосередньо не викликає порушення ерекції (кровонаповнення статевого члена при статевому збудженні).

Основні порушення:

 • Передчасна еякуляція або навпаки надмірно затягнутий статевий акт - викликані запаленням насіннєвого горбка або його рубцюванням внаслідок запального процесу;
 • Стертість оргазму - також пов'язана із запаленням насіннєвого горбка;
 • Біль при еякуляції - пов'язана із запальним процесом в вивідних протоках простати через які відбувається викид сперми.

порушення фертильності

При зміні властивостей секрету простати внаслідок запалення спостерігаються такі зміни в спермі, знижують здатність чоловіка до запліднення (фертильність):

 • Зниження рН сперми в кислу сторону - так як при запаленні простати в секреті починають накопичуватися кислі продукти патологічного окислення. Кисле середовище надзвичайно згубна для сперматозоїдів викликаючи їх знерухомлення і навіть загибель;
 • Аглютинація сперматозоїдів - склеювання сперматозоїдів в основному головками - пов'язана зі зміною фізико-хімічних властивостей секрету;
 • Астеноспермія - зниження рухливості сперматозоїдів - тісно пов'язана із зсувом рН в кислу сторону і з порушенням вироблення простатою лецитинових тілець, які забезпечують життєдіяльність сперматозоїдів.

уретропростатит

У деяких випадках простатит поєднується з хронічним уретритом, який проявляється мізерними слизисто-гнійними виділеннями з уретри (переважно після тривалої затримки сечі).

Простатит і сексуальні розлади

Питання «Чи викликає простатит імпотенцію? »є причиною суперечок фахівців протягом десятиліть.

Під впливом сексуальних подразників, при повноцінної насиченості організму андрогенами в утвореннях корково-підкіркової області головного мозку виникає нервовий сигнал, що передається в центр ерекції, що знаходиться в спинному мозку, звідки він надходить до гладкої мускулатури синусоидов утворень кавернозних тіл статевого члена, які або розслабляються (артеріїі синусоїди) або звужуються (вени). У цьому процесі немає ніякої ролі передміхурової залози.

Еякуляція і оргазм настає при достатньому подразненні особливих клітин-рецепторів, які знаходяться в районі насіннєвого горбка в який впадають вивідні протоки передміхурової залози, ці ж рецептори відповідають за відправлення нервового імпульсу в кору головного мозку де формується відчуття оргазму.

Запальний процес в передміхуровій залозі (простатит) може призвести до ураження насіннєвого горбка і внаслідок цього як до порушень потенції чоловіки, так передчасне сім'явиверження і стертость оргазму. Імпотенція при хронічному простатиті патогенетично пов'язана зі ступенем пошкодження нервового апарату передміхурової залози. Ця форма імпотенції (нейрорецепторного імпотенція) є характерним прикладом реперкуссівного феномена, коли наявність патологічної імпульсації з уражених запальним процесом органів призводить до іррадіації процесу збудження на центри, які контролюють статеву функцію, і до розладу останньої. Певну, хоч і не провідну, роль грає в патогенезі нейрорецепторного імпотенції також деякий придушення андрогенної активності яєчок і чутливості до андрогенів центрів гіпоталамуса і гіпофіза.

Разом з цим, існує думка, що в РФ спостерігаються як гіпердіагностика простатиту, так і та перееоценка його ролі в розвитку еректильної дисфункції.

діагностика

Завданням лікаря є виявлення запального процесу в простаті, виявлення можливого збудника хвороби і оцінка порушень функції передміхурової залози. У 1990 р Stamey написав, що простатит є «Кошика для клінічного невігластва» через різноманітність використовуваних термінів, методів діагностики та лікування. У той же час кілька простих і клініко-лабораторних тестів дають можливість правильно поставити діагноз, що дозволяє почати проведення відповідної терапії.

Пальцеве ректальне обстеження передміхурової залози

Дуже інформативний спосіб. Про запальному процесі можна судити оцінюючи форму, контури, розміри залози, наявності вогнищ ущільнення і (або) розм'якшення, хворобливості. Основні ознаки простатиту: збільшення або зменшення в розмірах, неоднорідність консистенції, наявність вогнищ ущільнення і розм'якшення, пастозности, хворобливості. Той факт, що 80% раку ПЖ виявляється за допомогою ректального дослідження, говорить сам за себе. Можна сміливо сказати, що цей метод дослідження буде використовуватися завжди.

Мікроскопічне дослідження секрету ПЖ

Слід пам'ятати, що збільшення числа лейкоцитів в секреті не завжди свідчить про простатит, томуметодики отримання секрету при масажі не гарантують, що в нього не потрапить вміст сечівника і насінних бульбашок. У той же час при явних ознаках простатиту секрет простати може бути нормальним. Це пояснюється осередкових запалення, наявністю частини облітерірованних, або що закрилися, вивідних проток.

Дослідження секрету передміхурової залози

Дослідження секрету передміхурової залози (Expressed prostatic secretions-EPS) дозволяє визначити наявність запального процесу в передміхуровій залозі і частково її функціональну здатність. Є основним методом діагностики і контролю лікування хронічного простатиту. Секрет простати можуть досліджувати за допомогою світлової мікроскопії без забарвлення або застосовуючи спеціальні методи фарбування. Також секрет передміхурової залози може бути підданий бактеріологічному дослідженню або дослідженню методом полімеразної ланцюгової реакції на предмет виявлення в ньому збудників інфекцій. Отримують секрет за допомогою масажу простати. Вирізняється з уретри секрет збирають в стерильну пробірку або на чисте предметне скло для дослідження. Іноді секрет передміхурової залози з уретри не випливає. У таких випадках пацієнту рекомендують відразу встати на ноги. Якщо все ж секрет отримати не вдалося, частіше це означає, що він потрапив не в уретру, а в сечовий міхур. В цьому випадку досліджують центрифугат промивної рідини, випущеної з сечового міхура після масажу передміхурової залози.

 • Ліпоїдні зерна (лецитинові тільця) - специфічний продукт нормальної фізіологічної секреції залозистого епітелію передміхурової залози. Надає секрету молочний вигляд. У нормі секрет багатий Лецитиновая зернами. Зниження їх кількості поряд зі збільшенням числа лейкоцитів, вказує на запальний процес, пухлина;
 • Амілоїдні тільця - шаруваті (крахмаловідние), тільця, які розчином Люголя забарвлюються в фіолетовий або синій колір, подібно до крохмалю;
 • Амілоїдні тільця є згущений секрет залози, має овальну форму і шарувату будову, нагадуючи стовбур дерева. У нормі не зустрічаються, їх виявлення вказує на застій секрету в залозі, що може бути при аденомах, хронічних запальних процесах;
 • Еритроцити можуть бути одиничними. Вони потрапляють в секрет в результаті енергійного масажу передміхурової залози. Збільшене їх кількість спостерігається при запальних процесах, новоутвореннях.
 • Злущування епітелію у великих кількостях спостерігається на початку запальних процесів і при пухлинах, тоді ж часто відбувається дісквамація з білковим і жировим переродженням епітеліальних клітин. Макрофаги можна бачити при застої секрету, тривало поточному запальному процесі;
 • Кристали Беттхер -довжину кристали, які утворюються при охолодженні і висиханні змішаного секрету чоловічих статевих залоз (простатичний сік з домішкою сперми) з спермина і фосфорнокислий солі. При азооспермії і резковираженной олигозооспермии, кристали Беттхер утворюються швидко і у великій кількості;
 • Ретенційний синдром - синдром застою спостерігається при аденомі залози. Є достатня кількість макрофагів, зустрічаються багатоядерні клітини типу чужорідних тіл і амілоїдні тільця;
 • Симптом папороті - симптом кристалізації секрету-форма випадають кристалів хлориду натрію залежить від фізико-хімічних властивостей секрету передміхурової залози. Дослідження симптому проводять додаючи краплю 0, 9% розчину натрію хлориду до отриманого секрету простати з надалі переглядом після висихання під світловим мікроскопом. У здорових чоловіків репродуктивного віку кристалізація секрету передміхурової залози характеризується типовим феноменом листа папороті (3+). Андрогенна недостатність або наявності простатиту дають різні ступені порушення структури кристалів аж до їх відсутності.

Бактеріологічні дослідження порцій сечі і секрету ПЖ

Мазок з уретри, включаючи ПЦР-діагностику

Серологічна діагностика агентів (ІФА), що викликають інфекції сечовивідних шляхів

Реакція імунофлюоресценції (РІФ) пряма і непряма

Виявлення антитіл до відомим антигенів.

Визначення ПСА (простатоспеціфіческого антигену) сироватки крові

Американський Фонд по урологічним хвороб рекомендує щорічне проходження ректального обстеження передміхурової залози, в супроводі ПСА всім чоловікам у віці старше 50 років, а при наявності раку простати у кровних родичів по чоловічій лінії. До сих пір йде дискусія з приводу отримання ПСА відразу після пальцевого дослідження передміхурової залози per rectum. Останні дослідження не змогли підтвердити наявність істотного збільшення вмісту ПСА відразу після пальцевого обстеження. Таким чином, рівень ПСА може бути визначений з отриманням достовірних результатів і після обстеження ПЖ.

Четирёхстаканная проба

З метою діагностики хронічного простатиту запропонована 4-х склянки проба, заснована на порівняльній бактеріологічної оцінці приблизно рівних за обсягом порцій сечі, отриманих до і після масажу передміхурової залози, а також її секрету.

Діагноз простатиту встановлюють при десятикратному підвищенні концентрації мікроорганізмів в секреті простати в порівнянні з вмістом їх в сечі (1, 2 і 3 порції) і підвищенні кількості поліморфноядерних лейкоцитів >10-16 в полі зору світлового мікроскопа (збільшення в 200 разів). Або підвищення кількості лейкоцитів більше 300x106 / л при підрахунку їх в лічильної камері. Лецитинові тільця, які є продуктом нормальної секреції залозистого епітелію передміхурової залози повинні густо покривати поле зору мікроскопа (5-10 млн. В 1 мл). Амілоїдні тільця в секреті простати виявляються в значно меншій кількості. У чоловіків зрілого віку їх можна зустріти 1-2 в полі зору.

Біохімічне дослідження крові

Імунологічний і гормональний профіль (за показаннями).

УЗД, ТРУЗІ

Ультразвукова діагностика простатиту абдомінальним і трансректального датчиком (ТРУЗІ).

урофлоуметрія

лікування простатиту

Комплексне лікування хворих на хронічний простатит має включати:

 • дотримання загального режиму, дієти, гігієни статевого життя, а також залучення до лікування статевих партнерів при наявності інфекційного агента;
 • вибір ефективних лікарських засобів для придушення інфекції;
 • підвищення загальної реактивності організму хворого і імунобіологічної толерантності мікроорганізмів до лікарських препаратів;
 • посилення відтоку секрету і активація місцевих репаративних процесів у вогнищі запалення;
 • санація вогнищ інфекції в передлежачих і віддалених органах;
 • поліпшення мікроциркуляції в передміхуровій залозі і органах малого тазу;
 • призначення загальнозміцнюючих засобів, ферментів і вітамінів;
 • корекція гормональних порушень;
 • призначення спазмолітичних засобів;
 • призначення анальгезирующих і протизапальних засобів;
 • прийом седативних і транквилизирующий препаратів;
 • регуляція нейротрофічних порушень местноанальгезірующім препаратами;

Масаж простати

Масаж простати- лікарська процедура, що застосовується з метою діагностики і іноді лікування хронічного простатіта. Впервие масаж простати був описаний Posner в 1893 році, а з 1936 року був широко впроваджений в урологічну практику O'Conory. Однак в 1968 році після опису Meares і Stamey етапного тесту для діагностики простатиту, погляди на причини цього захворювання змінилися і масаж як лікувальна процедура був викреслений зі списках заходів у багатьох посібниках з лікування простатиту в розвинених країнах світу.

Але з середини 90-років 20 століття багато лікарів, які займаються діагностикою та лікуванням простатиту, стали відзначати неефективність в деяких випадках запропонованої антибактеріальної терапії та застосування альфа-адреноблокаторів, що призвело їх до застосування в практиці цього забутого методу.

В основному масаж простати в даний час застосовується як діагностична процедура для отримання секрету простати (expressed prostatic secretions -EPS) - для його мікроскопічного (культурального) дослідження і для пре- і після масажного тесту (pre- and postmassage test -PPMT) . Для отриманнясекрету передміхурової залозивиконують її масаж. Масаж є лікарською процедурою і виконувати його повинен попередньо навчений фахівець. Масаж виконують після сечовипускання, а при виділеннях з уретри після її попереднього промивання фізіологічним розчином хлориду натрію, яке особливо необхідно в тих випадках, коли передбачається бактеріологічне дослідження секрету. Масаж простати виконується через анус, так як передміхурова залоза впритул прилягає до ампули прямої кишки і тільки там доступна для дослідження. Масажують спочатку одну, потім іншу частку передміхурової залози рухами пальця від периферії до центральної борозенці по ходу вивідних проток, намагаючись не зачіпати насінні бульбашки. Закінчують масаж натисканням на область центральної борозни зверху. Вирізняється з уретри секрет збирають в стерильну пробірку або на чисте предметне скло для дослідження. Іноді секрет передміхурової залози з уретри не випливає. У таких випадках пацієнту рекомендують відразу встати на ноги Якщо все ж секрет отримати не вдалося, це означає, що він потрапив не в уретру, а в сечовий міхур. В цьому випадку досліджують центрифугат промивної рідини, випущеної з сечового міхура після масажу передміхурової залози.

Масаж простати в лікувальних цілях (Repetitive prostatic massage) офіційно рекомендований МОЗ РФ як лікувальна процедура при хронічному простатиті. Широко застосовується масаж простати для лікування простатиту в країнах Південно-Східна Азії, Китаї, деяких країнах Європи. Деякі северамеріканскіе і канадські урологи також рекомендують застосовувати масаж в комбінації з антибіотикотерапією в лікуванні деяких форм простатитів. По суті оцінка ефективності або неефективності масажу простати практично не проводилася. Є кілька суперечать один одному досліджень, в одному, проведеному єгипетськими лікарями, не було знайдено відмінностей в групах пацієнтів, частина яких отримували масаж в комбінації з антибіотикотерапією і просто антибіотикотерапію, в іншому, проведеному американськими і філліпінскіе дослідниками, навпаки в групі пацієнтів з простатитом отримувалимасаж в комбінації з антибіотикотерапією було відзначено істотне поліпшення.

Прихильники застосування масажу в лікувальних цілях вважають, що основний ефект від його застосування полягає в дренажі проток простати - тобтозвільнення їх від гнійних і відмерлих клітин. Іншим ефектом вважається збільшення кровотоку в передміхуровій залозі, що покращує проникнення в неї антибіотиків і активізує місцеві захисні імунологічні процеси.

У світовій літературі мало даних про ускладнення, пов'язаних з масажем простати. У 1990 році японські лікарі описали гангрену статевих органів (Фурньє), а в 2003 році німецькі медики - періопростатіческое крововилив після масажу простати з розвитком емболіческого інсульту (крововиливу) легких. Є дослідження про те, що після масажу тимчасово зростає рівень ПСА (простатоспеціфіческого антигену). Масаж протипоказаний при гострому запаленні передміхурової залози (гострому простатиті), при гострому уретриті, орхіті, раку простати. Не рекомендований масаж при Кальцинати простати і аденомі передміхурової желези. Обично рекомендують проведення масажу простати 2 або 3 рази на тиждень.

фізіотерапевтичні процедури

Будь-які фізіотерапевтичні процедури (масаж простати, прогрівання і т. п. ) при гострому простатиті протипоказані.

Використання фізіотерапевтичних процедур в комплексному лікуванні простатиту має на меті як безпосередній вплив на передміхурову залозу фізичних агентів з метою нормалізації функціональних і патологічних змін, так і електрофоретичної введення лікарських препаратів в тканину простати.

Застосування фізіотерапевтичних методів на тлі лікарської терапії дає набагато кращий результат, ніж при лікуванні окремо. Набули поширення і довели свою ефективність наступні способи впливу на передміхурову залозу:

 • ударно-хвильова терапія;
 • електростимуляція ПЖ модульовані струмами нашкірними або ректальними електродами;
 • термотерапія в різних варіантах (в т. ч. високочастотна термотерапія);
 • магнітотерапія;
 • мікрохвильова СВЧ-терапія;
 • лазерна терапія.
 • трансректальная ультразвукова терапія та фонофорез;
 • мікроклізми.