Простатит у чоловіків: симптоми і ознаки

Простатит у чоловіків - найбільш поширене урологічне захворювання серед чоловіків. За статистикою чисельність чоловіків з цим діагнозом становить до 8% від чоловічого населення всього світу, з них 1/3 - володарі хронічної форми захворювання. У 40% випадків хронічний простатит у чоловіків виявляється у віці до 40 років.

Відмінною особливістю простатиту є те, що практично повністю відсутня гостра його форма. Варто йому тільки з'явитися, він відразу ж набуває хронічної форми.

Випадки цілковитого одужання (мимовільного або в результаті лікування) після початкової гострої стадії незначні. Перебіг захворювання дуже повільне, а симптоматика простатиту найчастіше згладжена. Виявляється простатит в трьох основних синдромах: больовий, сексуальний і дизурический.

Причини простатиту у чоловіків

Причинами виникнення простатиту є інфекції, застій в передміхуровій залозі, а так само поєднання цих двох чинників. Одним з факторів розвитку хронічного простатиту служить також наявність у пацієнта доброякісної гіперплазії.

У передміхурову залозу інфекція може потрапити в такий спосіб:

вправи при простатиті
 • через уретру статевим шляхом, як ускладнення після інфекційного уретриту;
 • через кров з наявних інфекцій в організмі (каріозні зуби, гайморит, пневмонія та інші);
 • через лімфу з внутрішніх запалених органів (дисбактеріоз кишечника, геморой, запалення прямої кишки).

Найчастіше простатит у чоловіків носить форму неінфекційного характеру (абактеріальний простатит). Основна його причина - порушення кровообігу в простаті і оточуючих її органах в результаті застою в ній секрету.

У передміхуровій залозі застій секрету може виникнути завдяки наступним факторам:

 • тривале статеве утримання;
 • нереалізований статевий контакт після сексуального збудження;
 • перерваний статевий акт;
 • неповноцінна еякуляція.

Призводять до розвитку простатиту хронічного фактори:

 • нерегулярне статеве життя;
 • переохолодження;
 • гіподинамія;
 • хронічний стрес;
 • хронічний алкоголізм та інші.

Симптоми простатиту у чоловіків

 • біль в області статевих органів;
 • біль в паху, промежини, надлобковой області;
 • часті позиви до сечовипускання;
 • хворобливі відчуття при сечовипусканні;
 • біль при виверженні;
 • неповноцінна ерекція або відсутність такої.

Дуже часто хронічного простатиту привертає неврастенія, викликана вищепереліченими розладами.

Болі при простатиті, як правило, носять иррадиирующий характер, тобто віддають в крижі, промежину або мошонку. Від простати йдуть нервові закінчення до всіх органів малого таза, тому болю найчастіше віддають в поперек. Інтенсивність їх різна - від ледь помітних до різко виражених, які навіть порушують сон. Болі здатні посилюватися, слабшати при сексуальному утриманні або, навпаки, виникати при надмірній статевої активності або семяизвержении. Слід зазначити, що болі в крижах не завжди свідчать про простатит - вони також можуть свідчити про остеохондроз.

Як проявляється простатит у чоловіків хронічної форми, то тут справа йде зовсім інакше. Його протягом носить хвилеподібний характер, на зміну періодичних загострень приходять більш-менш тривалі ремісії, під час яких хвороба ніяк себе не проявляє. Чоловіки в цьому випадку рідко звертаються до лікаря, вважаючи за краще відсидітися вдома. Однак це не вихід із ситуації, так як простатит у чоловіків, його загострення, буде з часом прогресувати. А, поширюючись по сечостатевій системі, він призведе до виникнення циститу і пієлонефриту.

Простатит у чоловіків: наслідки

запалення простати при простатиті

Як правило, хворі простатитом в гострій стадії звертаються за лікарською допомогою своєчасно. Але якщо вчасно не звернутися до уролога, то є велика ймовірність осередкового гнійного запалення - абсцесу передміхурової залози. У цьому випадку температура тіла може підвищитися до 39-40 ° С, вона стає гектической (перепад температури тіла перевищують 1 ° С) і сильний жар періодично змінюється ознобом. Біль в промежині виражена настільки, що сечовипускання і дефекація стає вкрай неможливими. Поступово набрякає передміхурова залоза і, як наслідок, відбувається затримка сечовипускання. На щастя самих чоловіків, вони рідко доводять себе до такого стану.

Везикуліт - одне з найбільш поширених ускладнень простатиту, коли відбувається запалення насінних бульбашок. А також епідідімоорхіт, що характеризується запаленням яєчок і їх придатків. Лікування хронічного простатиту у чоловіків, викликаного цими захворюваннями, буде вкрай складним і довгим.

Обидва захворювання можуть привести до безпліддя. Все описане в більшій мірі відноситься до хронічного простатиту, що має специфічну етіологію і який розвинувся внаслідок захворювань, що передаються статевим шляхом. Як лікувати простатит у чоловіків і медикаментозне лікування будь-якої його форми призначає лікар-уролог.

Лікування простатиту у чоловіків

Як лікувати простатит у чоловіків залежить від форми захворювання і її появи. У лікуванні простатиту гострій стадії застосовуються антибіотики, які добре проникають в тканину передміхурової залози. Спеціаліст, який призначає лікування, повинен враховувати всі індивідуальні особливості захворювання, стан імунної системи організму і наявність інфекційних агентів. Якщо перебіг захворювання нічим не ускладнене, хворі гострим простатитом лікуються тільки амбулаторно. Госпіталізації підлягають лише хворі з ознаками сильної і важкої інтоксикації. Широко застосовуються такі фізіотерапевтичні методи: магніто-лазеро- індуктотерапія, рефлексотерапія, ультразвук, лікування простатиту п'явками. Гарного ефекту можна досягти, застосовуючи рослинні препарати (фітотерапія), ферменти, цітомедіатори, імуномодулятори. Хірургічне втручання при простатиті показано в наступних випадках:

 • абсцес передміхурової залози (транс-уретральний або трансректальное дренування абсцесу);
 • гостра затримка сечі (пункційна епіцістостоми).

Лікування хронічного простатиту у чоловіків проводиться амбулаторно, але вже більш тривалий час. Крім застосування антибіотиків, свічок і теплових процедур, також проводяться масаж передміхурової залози і рефлексотерапія. До того ж хворим на простатит рекомендований активний спосіб життя і виключення з вживання алкогольних напоїв і гострої їжі.

Профілактика простатиту у чоловіків

Своєчасне лікування простатиту у чоловіків, а також його профілактика сприяє швидкому одужанню. В якості профілактичних заходів для попередження розвитку хронічного простатиту рекомендується:

 • регулярне статеве життя;
 • правильно підібрана дієта (різноманітне і повноцінне харчування за виключення гострої і подразнюючої їжі);
 • не зловживання алкоголем;
 • помірне фізичне навантаження, спрямована на поліпшення кровообігу в органах сечостатевої системи і зміцненню м'язів, вправи Кегеля (напруга м'язів промежини з втягуванням заднього проходу);
 • адекватне і своєчасне лікування інфекційних захворювань інших органів;
 • профілактика застою в малому тазі із застосуванням фізіотерапевтичних методів.

Для виключення повторення захворювання - вторинна профілактика простатиту, яка включає первинну профілактику і:

 • регулярні профілактичні огляди у уролога;
 • проходження профілактичних курсів лікування загальнозміцнюючі методами, полівітамінами;
 • фізіотерапевтичні методи (особливо в весняно-осінні періоди).