Види простатиту у чоловіків

Захворювання передміхурової залози - одне з найпоширеніших і підступних у чоловіків після 40 років. Спочатку хворі можуть навіть не здогадуватися про наявність проблеми, але з часом симптоми дають про себе знати. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, простатит переходить в хронічну форму перебігу і можуть виникнути ускладнення. Залежно від ступеня тяжкості, причини виникнення та характеру перебігу розрізняють різні види простатиту.

Види простатиту за формою протікання:

 • гострий;
 • хронічний;
 • латентний.

Який буває простатит з причини виникнення:

 • герпетичний;
 • бактеріальний;
 • калькульозний;
 • застійний;
 • інфекційний;
 • гнійний;
 • хламідійний;
 • грибковий;
 • гонорейний;
 • фіброзний.

Класифікація

Стикаючись з таким неприємним захворюванням сечостатевої системи, як запалення передміхурової залози, багато чоловіків задаються питанням про те, чому простатит виник саме у них.

Розуміння етіології захворювання допомагає провести точну діагностику і сприяє ефективній профілактиці.

За формою перебігу

За формою перебігу простатит ділять на гострий, хронічний і латентний, серед яких виділяють катаральний, фолікулярний, паренхіматозний (гнійний).

Розрізняють такі форми захворювання:

 • При катаральному простатиті в чоловічому організмі відбувається розлад сечовипускання і неприємні відчуття в лобкової області. Це найбільш поширений вид гострого простатиту.
 • Фолікулярний простатит характеризується такими симптомами, як біль в паху або задньому проході, підвищення температури тіла, серйозні порушення сечовипускання (дизурія). При більш запущеній формі, коли пацієнт відкладає візит до лікаря, наступають гострі болі при сечовипусканні, відбувається затримка сечі.
 • Паренхіматозний простатит - в тілі передміхурової залози формується абсцес з гнійним вмістом. При цьому виникає лихоманка, з'являються гострі болі з частим позивом до сечовипускання. Температура піднімається до 39-40 ° С, акт дефекації стає практично неможливим.

гострий простатит

Гострий простатит - стан, при якому спостерігається запалення передміхурової залози, що виникає в короткий час і характеризується різними симптомами. Відбувається набряк залози, спровокований негативним впливом патогенної мікрофлори. Хвороботворні бактерії порушують цілісність тканин, викликаючи постійний дискомфорт в області таза навіть в стані спокою.

Існує кілька переважних шляхів потрапляння інфекції в простату:

 • при запаленні прямої кишки - лімфогенний шлях;
 • після перенесених інфекційних захворювань-гематогенний;
 • безпосередньо через сечовипускальний канал - каналікулярний.

Зайве скупчення вмісту в передміхуровій залозі створює відмінні умови для розмноження бактерій, що викликає різні ускладнення:

 • абсцес;
 • аденома простати;
 • рак передміхурової залози;
 • втрата потенції;
 • безпліддя.

Симптоми простатиту настільки болючі, що пацієнт змушений терміново звернутися до лікаря за допомогою. Якщо не зробити цього вчасно, простатит перейде в хронічну форму, вилікувати яку набагато складніше. Антибактеріальна терапія в поєднанні з препаратами, які зміцнюють імунітет, ефективно бореться із захворюванням.

хронічний простатит

Симптоми хронічного простатиту зазвичай виявляються на тлі застійних явищ в передміхуровій залозі, що виникають внаслідок вчасно невилікуваного захворювання в гострій формі. Зазвичай зустрічається у чоловіків після 50 років, які не зверталися за допомогою і займалися самолікуванням. У багатьох з них виникли ускладнення з-за супутніх захворювань. Крім того, в цьому віці не всі ведуть досить активне статеве життя, в результаті чого секрет густіє і застоюється в простаті, що призводить до дисфункції. Перерваний статевий акт також провокує застій рідини. За даними сучасних досліджень, близько 40% осіб, які зіштовхнулися з симптомами хронічного простатиту, відчувають проблеми з ерекцією.

Хронічний простатит, як правило, має слабо виражені ознаки, які проявляються тільки в період загострення. Пацієнти відзначають біль тупого характеру в області паху, що підсилюється після фізичних навантажень і в кінці дня. Часто біль віддає в поперек, мошонку і промежину. Відзначається прискорене сечовипускання, особливо в нічний час, струмінь йде з перебоями, виливається криво.

Статевий акт стає менш тривалим, відзначається неповна ерекція, іноді виникає біль в головці статевого члена. Безпліддя зазвичай виявляється у людей з хронічним простатитом, імпотенції в цій стадії захворювання практично не буває. Іноді спостерігається зміна кольору статевих органів, через неправильне кровообігу вони стають багряними.

Кожен з симптомом простатиту при відсутності лікування посилюється. Стан схоже на прояви при гострому перебігу хвороби. Ослаблення імунітету, стреси, нехтування дієтою, шкідливі звички - все це призводить до загострення і погіршення стану.

Часто хронічна форма призводить до появи симптомів таких захворювань, як цистит, хвороби нирок, аденома. Підвищується ризик сечокам'яної хвороби і утворення злоякісної пухлини. Нерідко патологічний процес протікає практично безсимптомно і виявляється абсолютно випадково під час лабораторних досліджень, пов'язаних з іншим захворюванням.

Через виникнення

Існує безліч причин, що провокують розвиток простатиту інфекційної і неінфекційної етіології, а також факторів, що привертають. Через виникнення виділяють наступні види простатиту:

 • бактеріальний;
 • калькульозний;
 • застійний;
 • інфекційний;
 • гнійний.

Малорухливий спосіб життя, часті переохолодження, рідкісна статева активність, перервані статеві акти, куріння, зловживання алкоголем, стресові ситуації - всі ці обставини впливають на застій секрету в судинах передміхурової залози і в судинах, розташованих поруч з нею. Простатит класифікують на кілька форм в залежності від причин його появи.

бактеріальний простатит

Причиною виникнення бактеріального простатиту стають бактерії, які проникають в передміхурову залозу різними шляхами. Це може бути як один вид бактерій, так і їх група. Захворювання може бути спровоковано:

 • грибками;
 • гонококками;
 • паличкою Коха;
 • хламідіями;
 • відразу декількома видами бактерій.

Запальний процес пов'язаний найчастіше з проникненням в передміхурову залозу бактерій, викликаних венеричними захворюваннями. Безладний секс з частою зміною партнерок і без використання засобів запобігання призводить до таких захворювань, як гонорея, хламідіоз, грибкові інфекції. Крім того, розвитку патології сприяє зниження імунітету через порушення режиму праці та відпочинку. Шкідливі звички, такі як куріння, вживання алкоголю, малорухливий спосіб життя та ін. , Також знижують імунітет.

бактеріальний простатит

До найбільш явним симптомів, які супроводжують простатит бактеріального типу, відносять паління, болі і каламутні виділення під час сечовипускання. Запах сечі неприємний. Спостерігаються загальні симптоми, які супроводжують інтоксикацію: запаморочення, слабкість, нудота, підвищення температури. При еякуляції відзначається біль, іноді присутній кров. При хронічному бактеріальному простатиті сечовипускання частішає, з'являються жовтуваті або зеленуваті виділення з статевого органу.

калькульозний простатит

При калькульозному простатиті в протоках передміхурової залози формуються камені. Ця форма захворювання дуже складна і супроводжується сильними болями. Конгломерати бувають різного походження: фосфати, оксалати, з переважанням кальцію і білка.

Виділяють дві причини виникнення каменів в протоках: застій вмісту залози і занедбаність сечі в простату.

Застій пов'язаний з різними факторами, що заважають нормальному відтоку виділяється рідини. Тривала статева стриманість, гіперплазія, наявність пухлини, що закриває протоки, і сидячий спосіб життя призводять до застою секрету і порушення роботи судинної та лімфатичної систем.

калькульозний простатит

Закид сечі провокується порушенням в роботі сфінктера, який розслабляється, і сеча надходить як назовні, так і всередину. Наявність каменів і піску в сечовому міхурі сприяє розвитку каменів в протоках простати. Вони заносяться туди з сечею, осідають і продовжують своє зростання, з часом зменшуючи вихідний отвір. До порушення функції сфінктера можуть привести травми статевих органів і хірургічні втручання.

Спочатку КАЛЬКУЛЬОЗНИМ форма простатиту протікає безсимптомно, у міру зростання каменів з'являються і наростають симптоми. Виникає хворобливість в нижній частині живота або в мошонці, що віддає в сідниці і поперек. Біль в стані спокою не спостерігається і трапляється лише під час фізичного навантаження, акту дефекації і сечовипускання, а також під час статевого акту і при ходьбі.

Великі камені з гострими краями під час свого руху травмують канал, що призводить не тільки до болю, але і до виділення крові в сечі і еякуляті. Рани від каменів можуть легко інфікуватися, і тоді калькульозний простатит перетвориться в інфекційний.

Приблизно через місяць при калькульозному простатиті порушується робота всього організму, людина відчуває нездужання, відчуває безсоння, підвищену втому і дратівливість.

У запущених стадіях КАЛЬКУЛЬОЗНИМ форми простатиту після повного діагностичного обстеження призначається ліки і проводиться хірургічне лікування з видалення конгломератів.

застійний простатит

Застійний вид простатиту виникає через затримку секрету в передміхуровій залозі. Найчастіше подібні проблеми спостерігаються у чоловіків з сидячою роботою, що не займаються спортом. В результаті гіподинамії відбувається порушення кровообігу в органах малого тазу, простата страждає від недостатнього надходження кисню і поживних речовин, виникає застій і запальні явища. Якщо нічого не зробити, хвороба переходить в хронічну стадію і доставляє великий дискомфорт.

Застійний простатит провокує нерегулярне статеве життя або повна її відсутність. В цьому випадку чоловіки повинні самостійно звільняти залозу від секрету, але не варто перестаратися, так як регулярна мастурбація може нашкодити через неповне сім'явиверження. Багато подружжя знайшло для себе такий спосіб запобігання від вагітності, як перерваний статевий акт. Це також веде до неповного семяизвержению і розвитку запалення.

Запалення при застійному простатиті

Іноді провокуючим фактором стає переохолодження або варикозне захворювання вен. Аномалії в будові передміхурової залози теж можуть бути причиною застою. Регулярний перегрів тазової області і постійні запори позначаються несприятливо на виробленні секрету. Залежно від чинників, що провокують хворобу, розрізняють кілька типів застійного простатиту.

 • Венозний простатит. Трапляється у людей, які хворіють на варикозним розширенням вен нижніх кінцівок. При цьому захворюванні порушуються всі органи в малому тазу через неправильне кровообігу.
 • Конгестивний. Розвивається при частковому спустошенні передміхурової залози. Поступове переповнення призводить до застійних явищ.
 • Хронічний. Розвивається, коли неправильний спосіб життя увійшов в звичку. Якщо нічого не робиться для зміни ситуації, хвороба набуває хронічного перебігу. Частіше буває у самотніх чоловіків, які страждають від ожиріння, вже в зрілому віці, коли анамнез отяжелен супутніми захворюваннями. У цій стадії простата часто збільшується в розмірах, що нескладно визначити при огляді.
 • Інфекційний. Приєднується до вже наявного запалення простати при попаданні інфекції в сечостатеву систему.

Проявляються симптоми простатиту обумовлені утрудненим сечовипусканням, больовим синдромом в паху, напругою при дефекації, ослабленням сексуальної активності. Внаслідок цих симптомів при застійних видах простатиту розвивається погане самопочуття, дратівливість, падає працездатність, порушується сон.

інфекційний простатит

До мікроорганізмів, які можуть спровокувати появу ознак гострого простатиту, відносяться кишкова паличка, золотистий стафілокок, протей, ельтірококк, клебсієла. Є бактерії, які знаходяться в організмі постійно, але в сплячому стані вони не призводять до запальних процесів. При проникненні через уретру на слизову оболонку передміхурової залози починається процес розвитку і розмноження мікроорганізмів, в результаті чого розвивається запалення. Нерозбірливий і незахищений секс також дозволяє проникнути в організм шкідливим бактеріям.

Характерні симптоми - біль у мошонці, промежині, в нижній частині живота, попереку, різь і печіння в малому тазу. Утруднюється сечовипускання, виникає гостра затримка сечі. Крім перерахованих симптомів, які супроводжують інфекційну різновид простатиту, можуть виникнути запори, виділення з сечовипускального каналу, гемоспермія і біль під час сім'явиверження.

Це небезпечне захворювання, яке навіть на самих ранніх стадіях в змозі спровокувати інфікування сексуального партнера, привести до загального зараження крові або розвитку пієлонефриту і циститу.

гнійний простатит

Гнійний простатит зазвичай розвивається, коли в простату проникає бактеріальна інфекція. Захворювання проходить у чотири стадії.

 • Катаральна. Розвивається після перенесеного ГРВІ, ангіни, грипу. У сечі присутній гнійний вміст. Відзначається печіння при спустошенні сечового міхура. Пацієнти відзначають ослаблення потенції. В процес, яким супроводжується цей вид простатиту, залучені поверхневі тканини простати.
 • Вогнищева. Процес поширюється на залізисту тканину. Протоки набрякають, порушується відтік. Заліза збільшується в розмірі через скупчення в ній гною, який виходить з сечею. Температура тіла підвищується.
 • Паренхіматозна. Втягується в процес сполучна тканина, набряк стає ще більше, температура може досягати 40 ° C. Розпирає біль в задньому проході не дає спокою, відчуваються помилкові позиви до дефекації.
 • Абсцедуюча. Найпідступніша форма простатиту. Температура важко збивається, спостерігається рясне наявність гною і нестерпні болі. Дана стадія може ускладнитися перитонітом і чревата летальним результатом.

Гнійний простатит може ускладнитися такими симптомами і захворюваннями, як парапроктит, парацістіт, абсцес, сепсис. Зазвичай дані патології лікуються хірургічним шляхом і припускають видалення гнійних мішків.

діагностика

Діагностика різновидів простатиту не представляє особливої складності і починається зі збору анамнезу, який допомагає більш точно зрозуміти картину захворювання. Потім проводять ректальне обстеження, в ході якого визначається розмір залози, встановлюється характер болю, виявляється наявність набряку і ущільнень.

З метою вірною постановки діагнозу призначають лабораторні аналізи:

 • аналіз сечі;
 • посів сечі з тестом на чутливість до АБ;
 • загальний аналіз крові;
 • аналіз секрету простати;
 • біохімічний аналіз крові;
 • ректальне дослідження.

До додаткової діагностики відносяться інструментальні методи дослідження. В першу чергу проводять УЗД, при необхідності додатково призначають МРТ і ТРУЗІ. Відносно недавно з'явився новий метод обстеження ПЕТ, він вважається найбільш інформативним.

лікування запалення

Лікуванням всіх видів простатиту займаються урологи. Народні методи хороші, але тільки разом з медичними призначеннями та з дозволу лікаря.

Для початку потрібно з'ясувати причину, що викликала захворювання, і тільки після цього можна проводити посімптомное лікування.

 • Вилікувати простатит допомагає активна антибактеріальна терапія. Найефективніше парентеральне введення антибіотиків.
 • При яскраво вираженому больовому синдромі показані знеболюючі препарати і сечогінні засоби.
 • При запорах призначають проносні препарати.
 • При сильних болях і утрудненому сечовипусканні ставлять новокаїнові блокади.
 • Показаний курс вітамінотерапії і імунокоректори.
 • Варто дотримуватися спеціальної дієти, яка виключає гострі, солоні, копчені страви.
 • Призначається постільний режим.

З місцевих процедур показані сидячі ванни з водою, температура якої на два градуси вища за температуру тіла. Роблять клізми з трав'яним відваром протизапальних трав з додаванням 1% анестетика, при цьому повільно вводять вміст в кишечник і залишають там настільки, наскільки пацієнт зможе витримати.

Фізіотерапевтичне лікування також має позитивний ефект на відновлення функцій простати. Масаж простати при гострому простатиті робити заборонено, а в хронічній формі рекомендується. Для відновлення метаболізму, нормального кровообігу і зняття набряку призначають УВЧ і СВЧ.

При тривалій затримці сечовипускання встановлюють катетер. У деяких стадіях розвитку захворювання показано хірургічне лікування з розкриття гнійних мішків з установкою дренажу.

Лікування гострого простатиту може тривати від кількох тижнів до місяця. Зазвичай спостерігається успішний результат. Якщо хвороба ускладнилася або перейшла в хронічну стадію, процес буде складним, довгим і може зайняти кілька місяців.

Під час лікування показано обмеження статевої активності і використання індивідуальних засобів захисту.

Вилікувати простатит допомагає медичний фізіотерапевтичний апарат. Він ефективно усуває симптоми простатиту, здатний відновити знижену статеву активність, усуває біль, знімає набряк і запалення. Апаратом можна користуватися в домашніх умовах як для лікування, так і для профілактики захворювань органів малого таза.

Прилад зніме м'язову напругу, поліпшить спермоутворення, зміцнить судини і запобіжить розвитку інших можливих захворювань в малому тазу. Апарат, за допомогою якого лікують простатит у чоловіків, простий у використанні, оснащений регулятором режимів нагріву і вібрації, працює від мережі. Компактні розміри дозволяють використовувати прилад в будь-яких умовах.

Як не допустити розвитку хвороби?

Профілактикою різних видів простатиту, як і будь-якого іншого захворювання, є ведення здорового способу життя, відсутність шкідливих звичок і збалансоване харчування. Якщо у вас був діагностований простатит, не слід нехтувати заняттями спортом. При будь-якому виникла вогнищі запалення варто негайно звернутися до лікаря, щоб усунути причину і не допустити проникнення інфекції в інші органи.

Передміхурова залоза

Слід вести порядний спосіб життя, регулярно займатися сексом з постійною партнеркою. Важливо не забувати про особисту гігієну статевих органів і не нехтувати регулярними профілактичними оглядами лікаря-уролога. Якщо чоловік знає, який буває простатит, і при цьому веде пасивний спосіб життя, потрібно робити вправи, що перешкоджають появі застійних явищ в малому тазу.

Підведемо підсумки

Залежно від причин і особливостей перебігу діагностують гостру і хронічну різновиди простатиту. До окремої групи належить синдром хронічного тазового болю. Для гострого простатиту характерні такі клінічні прояви, як озноб, підвищена температура і біль. Хронічна форма може ніяк не виявляти себе або має неяскраво виражену картину: порушення сечовипускання, ниючі болі в області малого тазу, які в міру розвитку ускладнення можуть привести до імпотенції і втрати фертильності.

лікування простатиту

Гострий простатит розвивається раптово і легко діагностується. На відміну від нього хронічний простатит протікає хвилеподібно, чергуючи періоди ремісії і загострення. При хронічному перебігу виявлення патогенних мікробів може викликати певні труднощі. Вогнища інфекції, що виникають в сечостатевій системі, провокують ускладнення у вигляді захворювань органів, анатомічно є сусідами з передміхурової залозою. Залежно від того, який простатит був діагностований, уролог призначає диференційовану схему лікування.