Простатит: симптоми, діагностика, лікування

методи лікування простатиту

Простатит - це загальна назва, яка використовується для опису запалення передміхурової залози, а також клінічних проявів, пов'язаних із запаленням передміхурової залози. Це дуже поширене захворювання, що зустрічається у чоловіків різного віку. Простатит - найпоширеніше урологічне захворювання у чоловіків віком до 50 років і третє за частотою старше 50 років. Існують різні види простатиту:

 • Гострий бактеріальний простатит
 • Хронічний бактеріальний простатит
 • Хронічний небактеріальний простатит
 • Безсимптомний запальний простатит

Які причини та симптоми простатиту?

Причини та симптоми різняться залежно від типу простатиту.

Гострий бактеріальний простатит

Гострий бактеріальний простатит – це інфекційне запалення простати, що викликається бактеріями. Найбільш поширені бактерії - E. coli, Klebsiella та Proteus. Мікроби можуть передаватися статевим шляхом, а також із струмом крові, сечі, лімфи або як ускладнення після біопсії простати. При гострому простатиті спостерігаються інтенсивні симптоми інфекції - лихоманка, тремтіння, слабкість, втома, прискорене і хворобливе сечовипускання або затримка сечі.

Хронічний простатит (бактеріальний та небактеріальний)

Хронічний бактеріальний простатит зазвичай зумовлений тими самими бактеріями, що викликають гострий бактеріальний простатит. У поодиноких випадках винні також інші мікроорганізми, такі як гонококи, хламідії, мікоплазми та гриби. Часто хронічний простатит виникає як ускладнення хронічної інфекції сечового міхура.

Причина хронічного небактеріального простатиту незрозуміла. Симптоми схожі в обох типів і включають:

 • Почуття напруги або тяжкості в промежині (область між яєчками та заднім проходом)
 • Часте сечовипускання та позиви на дефекацію
 • Почуття неповного випорожнення сечового міхура
 • Утруднення сечовипускання
 • Печіння під час сечовипускання
 • Біль в області яєчок та паху
 • Еректильні розлади
 • Диспареунія (болісний статевий акт)
 • Передчасне або навіть хворобливе сім'явипорскування
 • Часте сечовипускання вночі
 • Психологічний дискомфорт

Безсимптомний запальний простатит

Цей тип простатиту називається безсимптомним, тому що не має жодних клінічних проявів. Зазвичай він діагностується випадково, наприклад, при біопсії простати з іншої, не пов'язаної з простатитом, причини. Причину такого простатиту ще не повністю з'ясовано.

Як діагностується простатит?

Діагноз ґрунтується на історії хвороби пацієнта та ретельному клінічному обстеженні. Бак. посів сечі необхідний виявлення причини і визначення типу простатиту. На прийомі лікар вирішує, чи потрібні спеціалізовані скринінгові тести, такі як УЗД сечового міхура, передміхурової залози, цистоскопія, МРТ.

Гострий бактеріальний простатит

Грунтуючись на історії хвороби пацієнта та клінічному огляді, лікар визначить, чи є захворювання на гострий простатит. Загальний аналіз крові підтвердить діагноз, а аналіз сечі визначить бактеріальний штам збудника інфекції.

Хронічний бактеріальний простатит

Діагноз встановлюється на підставі історії хвороби пацієнта та клінічного обстеження. Аналіз сечі може ідентифікувати бактерію, що викликає цей специфічний тип простатиту. Іноді потрібно здати аналіз сечі кілька разів або здати аналіз сечі після виконання масажу простати.

Хронічний небактеріальний простатит – хронічний тазовий біль

Діагноз хронічного небактеріального простатиту встановлюється після виключення інших типів простатиту і якщо симптоми зберігаються протягом 3 місяців. Це хронічне захворювання, що значно впливає на якість життя пацієнта. Основна складність полягає в тому, що цей тип простатиту не може бути доведений лабораторними дослідженнями, оскільки кров та ультразвук здаються нормальними, і для встановлення діагнозу урологу потрібний великий досвід.

Як лікується простатит?

Терапія, рекомендована лікарем, залежить від типу простатиту:

При гострому бактеріальному простатиті

Підбираються антибіотики, жарознижувальні та протизапальні засоби. Рекомендується збільшення споживання рідини, і не рідко потрібна госпіталізація для внутрішньовенного введення рідин та антибіотиків.

При хронічному бактеріальному простатиті

Антибіотикотерапія показана для цього типу простатиту. Лікування триває від 3 до 8 тижнів, щоб мінімізувати ризик рецидиву. У той же час з'ясовуються причини появи хронічної інфекції сечовивідних шляхів. Такими станами є сечокам'яна хвороба, доброякісна гіперплазія передміхурової залози з залишковою сечею та різні захворювання, що вражають нерви сечового міхура. Уролог порадить Вам як вилікувати ці захворювання або як не допускати інфікування сечовивідних шляхів.

При хронічному небактеріальному простатиті (синонім – хронічний тазовий біль)

Поки причина не відома, немає єдиної терапії всім випадків. Часто захворювання протікає з періодами загострення та ремісії, а пускові фактори кожного пацієнта різні. Терапія зазвичай тривала і поєднується із змінами способу життя пацієнта.

Це складне захворювання потребує досвіду лікаря, який має індивідуалізувати та коригувати методи лікування залежно від ситуації. Терапія зазвичай комбінується для усунення симптомів та покращення якості життя. Також як при бактеріальному простатиті лікування включає антибіотики, протизапальні препарати, міорелаксанти, препарати, що покращують відтік сечі та регулюють частоту сечовипускання (α-адреноблокатори, антихолінергічні засоби), препарати, що покращують еректильну функцію, натуральні/пацієнти. болем. Іноді може також знадобитися співпраця з психіатром-психологом.

Який прогноз простатиту?

Гострий бактеріальний простатит повністю виліковний за допомогою антибіотиків, які приймаються протягом невеликого періоду часу (зазвичай 3 тижні). Хоча часто трапляються рецидиви, хронічний бактеріальний простатит добре реагує на антибіотики і у пацієнта після лікування антибіотиками проходять усі симптоми. Хронічний бактеріальний простатит є проблемою як пацієнта, так лікаря. Симптоми зазвичай повністю усуваються; бувають загострення та ремісії. Ціль лікування полягає в тому, щоб поліпшити якість життя пацієнта. Безсимптомний запальний простатит не є клінічно важливим і не потребує лікування.