Препарати для лікування простатиту

Запалення передміхурової залози хвороба складна, але виліковна. З появою перших симптомів слід негайно звернутися до лікаря, оскільки самостійне лікування веде до важких ускладнень - безпліддя, імпотенції, онкологічним ускладненням і може стати причиною смерті. Сучасні препарати для лікування простатиту швидко та продуктивно борються із хворобою. Медикаментозний спосіб є лідируючим у терапії та широко застосовується на різних стадіях захворювання.

чоловік з простатитом як лікувати медикаментами

Медикаментозне лікування простатиту

Використання тих чи інших лікарських препаратів, а також їхня дієвість залежить від збудника, форми та ступеня перебігу хвороби. Для лікування бактеріальних простатитів, що протікають у гострій та хронічній формі, широко використовуються антибіотики. Препарати ефективні від абактеріальних простатитів, коли захворювання носить постійний характер.

капсули від простатиту

Для лікування передміхурової залози застосовують комплексну методику і призначають кілька лікарських засобів, що належать до різних груп за способом впливу та лікувальним ефектом:

 • антибіотики чи інші антибактеріальні препарати;
 • засоби, що знімають спазм та знеболювальні;
 • блокатори адреналіну, що знижують тонус м'язових тканин;
 • імуномодулятори, що стимулюють діяльність імунної системи;
 • гормональні та антигістамінні засоби;
 • вітамінно-мінеральні комплекси;
 • Антихолінергічні препарати.

Усі призначення робить лікар-уролог на підставі результатів аналізів та обстеження. Лікування передбачає:

 • припинення запальних процесів;
 • полегшення самопочуття хворого;
 • усунення причин, внаслідок яких розвинулося захворювання.

Як правило, застосовується комплексна медикаментозна терапія, що включає кілька різновидів препаратів, подробиці яких представлені в таблиці.

Різновиди препаратів Опис Призначення
Антибіотики Вбивають грамнегативні та грампозитивні бактерії, які є збудниками захворювання. Основний лікарський засіб. Ефективні у разі виявлення бактеріальної інфекції. Призначаються на підставі аналізу секрету та антибіотикограми, що визначає чутливість мікроба до препарату.
Імуномодулятори Відновлюють захисні функції організму, активують імунокомпетентні клітини. Рекомендовані при зниженні імунітету практично завжди застосовуються для лікування важких форм простатиту. Ефективні при вірусних, глистяних, алергічних запаленнях простати.
Альфа-адреноблокатори Блокують можливість взаємодії адренорецепторів адреналіном та норадреналіном. Належать до другої лінії терапії. Призначаються для зниження тонусу простати, кровоносних судин та сечового міхура, що виникають внаслідок дисбалансу між симпатичною та парасимпатичною нервовими системами.
Нестероїдні протизапальні препарати Протизапальні засоби. Блокують формування простагландинів, які провокують гарячкові стани, судоми та м'язові болі, що викликають дисфункції сечостатевої системи. Застосовуються як додатковий препарат для симптоматичного лікування комплексної медикаментозної терапії при гострих і хронічних захворюваннях.
Знеболюючі Анальгетики, що купують болючі синдроми, викликають полегшення. Біль на якийсь час відступає. Виписуються для зняття болю, різної локації, що характеризується як нестерпна.
Пігулки на рослинній основі Виготовляються із натуральних речовин рослинного або тваринного походження. Застосовуються як додаткові лікарські засоби та у профілактичних цілях.

Нижче докладно описано кожну групу препаратів, проте слід враховувати, що це носить виключно ознайомлювальний характер, будь-які призначення робляться лікарем-урологом, а лікування проводиться під його наглядом.

Антибіотики у лікуванні простатиту

Антибіотики є основою медикаментозного лікування бактеріального простатиту. Залежно від збудника, наявності або відсутності супроводжуючих інфекційних захворювань, а також при певному перебігу бактеріальних запалень простати лікар може прийняти рішення про їх призначення. Переважно застосовують препарати широкого спектра дії. З урахуванням тяжкості перебігу захворювання ліки виписуються у вигляді таблеток, внутрішньом'язових або внутрішньовенних ін'єкцій, крапельниць.

внутрішньовенні ін'єкції при простатиті

Лікувати гострий простатит без застосування антибіотиків малоефективно, оскільки це захворювання найчастіше спричинене бактеріальними інфекціями. Застосування цієї групи лікарських препаратів дає змогу взяти захворювання під контроль. Тривалість курсу становить близько двох тижнів, полегшення відчувається вже перші дні.

Набагато складніше справа з лікуванням хронічного простатиту. У цьому випадку антибіотик призначається залежно від показання КУО в експриматах статевих залоз, на тлі підвищення лейкоцитів у секреті. Курс лікування більш тривалий, може становити 6-8 тижнів. Вибір препарату має ґрунтуватись на показаннях антибіотикограми.

При безсимптомному перебігу простатиту антибіотики призначаються виключно за показаннями:

 • безпліддя;
 • перед операцією;
 • перед забором тканин простати на біопсію;
 • при виявленні таких збудників, як гонорея чи хламідіоз.

Користуватися антибіотиками потрібно й у тому випадку, якщо небактеріальний простатит спричинений паразитарними чи грибковими інфекціями, протікає на тлі інших бактеріальних захворювань тощо.

Важливо! Лікування антибіотиками повинно супроводжуватись прийомом протигрибкових препаратів та еубіотиків, необхідних для відновлення мікрофлори кишечника.

Навіщо призначають імуномодулятори для лікування простатиту

прийом лікаря при простатиті

Запалення простати – серйозне захворювання, у результаті якого значно послаблюються захисні функції організму. Особливо у разі хронічних простатитів, коли імунна система працює на межі можливостей. Препарати, що стимулюють її роботу, значно прискорюють процес одужання незалежно від виду та форми простатиту. Вони ефективно працюють у випадках вірусного ураження, коли антибіотики безсилі.

Некоректне призначення імуностимуляторів може негативно вплинути на здоров'я пацієнта, тому необхідна консультація досвідченого лікаря імунолога.

Важливо! Для отримання точної інформації про стан імунної системи рекомендовано імунограму.

Курс лікування не може тривати понад два тижні. Не можна одночасно приймати два види імуномодуляторів, що мають схожу дію.

Для таких категорій, як вірусні та алергічні простатити, а також захворювання, що виникли в результаті атаки на організм найпростіших і гельмінтів, що супроводжуються різким та неминучим зниженням імунітету, вибір та застосування імуностимулюючих препаратів є обов'язковим для успішного лікування.

Альфа-адреноблокатори та особливості їх застосування у лікуванні простатиту.

ліки від простатиту

У процесі розвитку запалення передміхурової залози неминуче виникають проблеми із сечовипусканням, це пов'язано з високим тонусом м'язових тканин сечостатевої системи. Для зняття проблеми необхідно розслабити мускулатуру. Для цих цілей використовуються альфа-адреноблокатори, що блокують адреналінові викиди, що розгладжують м'язові тканини за рахунок впливу на рецептори сечового міхура та простати.

Альфа-адреноблокатори відносяться до другої лінії препаратів і використовуються в комплексній медикаментозній терапії як симптоматичне лікування. Їхня дія спрямована на нормалізацію внутрішньоуретрального тиску, зниження тонусу сечового міхура та його шийки, гладких м'язів передміхурової залози. В результаті знижується симптоматика, що виявляється у формі частих та хворобливих сечовипускань.

Ефективність препаратів становить 48-80% після його прийому:

 • нормалізується процес відтоку сечі;
 • зменшується біль;
 • повертається статевий потяг;
 • припиняється застій крові у малому тазі;
 • знижується доброякісна гіперплазія.

Ліки цієї групи використовують у урології, а й широко застосовують на лікування інших захворювань. Тривалість лікування визначається лікарем.

Усі препарати альфа-адреноблокаторів поділяються на дві групи:

 1. Селективні, із мінімальною кількістю побічних ефектів. Вибірково блокують альфа-1-адренорецептори, що знаходяться в сечовому міхурі та простаті. Нерідко викликають ретроградну еякуляцію.
 2. Неселективні, що впливають на чутливість всіх альфа-рецепторів, надає виражену дію не тільки на сечостатеві органи, а й на центральну нервову систему.

Застосування альфа-адреноблокаторів у процесі лікування простатитів значно підвищує ефективність антибіотиків та протизапальних препаратів, дозволяє прискорити терміни, за які можна вилікувати хворого. Особливо необхідні вони пацієнтам, які страждають поряд із простатитом на гіпертонію.

Існують протипоказання до застосування, їхнє ігнорування може призвести до розвитку ортостатичного колапсу та інших серйозних наслідків. Не менш важливо дотримуватись правил поєднання препарату з іншими медикаментами.

Увага! Рішення про підключення до терапії альфа-адреноблокаторів може прийняти тільки лікар.

Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗЗ)

Ці засоби знімають запалення, знижують температуру та нейтралізують біль, розглядаються виключно як допоміжні препарати. Внаслідок їх застосування пригнічується вироблення простагландинів, що беруть участь у розвитку запалення. Після прийому НПЗЗ значно знижується інтенсивність запального процесу, а також:

 • зменшується гіперемія та відновлюється кровотік залозистої тканини;
 • заспокоюється біль та припиняються спазми;
 • знижується температура, усувається гарячковий стан.

Призначення проводиться лікарем, в екстрених випадках, припустимо, одноразовий самостійний прийом. Без комплексного медикаментозного лікування ці препарати, якщо їх вживати без призначення лише погіршать стан здоров'я.

Нестероїдні протизапальні препарати випускаються у наступних лікарських формах:

 • таблетки;
 • свічки;
 • ін'єкції.
ректальна свічка від простатиту

Полегшення після прийому потрібного медикаменту настає вже за 10-30 хвилин. У разі виникнення дискомфорту та неприємних відчуттів, спричинених вживанням ліків, слід негайно звернутися до лікаря. Найбільш популярними в лікуванні урологічних захворювань є препарати на основі ібупрофену, кетопрофену, диклофенаку, оскільки вони мають найменшу кількість побічних наслідків, при цьому їхня ефективність особливо висока.

Значний вплив на перебіг хвороби надають комбіновані ректальні супозиторії (свічки, що розплавляються температурою тіла), які можуть включати антибактеріальні, знеболювальні та протизапальні речовини.

Перше місце у рейтингу популярності препарати на основі диклофенаку.

Знеболюючі препарати при простатиті

Найпопулярнішими знеболюючими таблетками, які потрібно застосовувати у процесі лікування простатиту, є анальгетики.

Інша лікарська форма - свічки, є більш ефективною, ніж таблетки, так як впливає безпосередньо в області ураження. Лідируючі позиції займають новокаїнові препарати, проте їхнє самостійне застосування неприйнятне, оскільки необхідний точний розрахунок дозування, в іншому випадку можуть бути алергічні реакції. Не виключена і передозування, що супроводжується нудотою та блюванням, галюцинаціями, судомами, страхом, панікою тощо.

Свічки з беладонною не тільки знеболюють, а й мають спазмолітичну та протизапальну дію. Ефективні засоби, що випускається у формі свічок, таблеток та ін'єкцій.

Знеболюючий ефект мають багато протизапальних препаратів, у тому числі ректальні супозиторії.

Використовувати часто знеболювальні ліки вкрай небезпечно, оскільки це може призвести до ускладнень. Виправдано разовий прийом для зняття нестерпного болю.

Чи варто пити таблетки на рослинній основі

таблетки від простатиту

Лікарські препарати, виготовлені на основі природної сировини, значно відрізняються від своїх синтетичних колег. Перевагами рослинних лікарських препаратів є: унікальний склад багатий нативними (незміненими) біологічно активними препаратами, висока біологічна доступність препаратів, низька алергенність та екологічна чистота.

Гомеопатичні та рослинні препарати набирають великої популярності, проте їх використання замість антибіотиків та протизапальних ліків не лише малоефективне, а й згубне для здоров'я.

У складі комплексної терапії ці засоби безпечні та не завдають шкоди організму. Однак їх прийом повинен бути узгоджений з лікарем-урологом.

Для досягнення ефекту препарати на рослинній основі необхідно приймати протягом багатьох місяців, за цей час гострий простатит може перейти в хронічну стадію, а запущені форми – ускладнитися та перерости у захворювання, що потребують хірургічного лікування та навіть стати причиною онкології.

Профілактика за допомогою рослинних препаратів

Застосування рослинних препаратів у будь-якій формі виправдане, якщо використовуються виключно як додаткові засоби. Непогані результати досягаються у випадках, коли гомеопатія використовується для профілактики та як домашнього вживання після отримання повного курсу медикаментозного лікування.

Рослинні препарати мають такі властивості:

 1. Уросептичну дію, надають таблетки та чаї з пижмою, золототисячником, мучницею. Завдяки їм тканини простати очищаються від бактерій, вірусів і токсинів, що утворюються внаслідок їхньої життєдіяльності.
 2. Переважна запальна процеси в передміхуровій залозі. Для виготовлення використовують календула, деревій, мучниця, звіробій і шавлія.
 3. Поліпшення кровообігу та ліквідація застійних явищ у простаті досягається таблетками на основі каштану та буркуну.
 4. Підтримка імунної системи здійснюється за допомогою імбиру, женьшеню, м'яти та лимона.
народні засоби від простатиту

Для чоловіків, які перебувають у групі ризику, рекомендовано профілактичний прийом спеціалізованих засобів: вітамінно-мінеральних комплексів, біологічно активних добавок, рослинних препаратів – таблеток, свічок, трав'яних зборів. Підійдуть вони також і для відновлення здоров'я та потенції після медикаментозного лікування.

Профілактичні засоби можуть бути вузькоспрямованими або мати широкий спектр дії. Як і з лікувальною метою, всі призначення для запобігання захворюванню робить лікар. Навіть найшкідливіші засоби можуть нашкодити здоров'ю у разі їх неправильного застосування.

Реабілітація після перенесеної хвороби не потребує госпіталізації та хворий залишається вдома. За умови призначення лікувальних процедур такі можуть проводитися в поліклініці або в санаторіях.